ادبیات، آیینه ی فرهنگ و تمدن جامعه

درس 11 تا 13کلاس دوم

تاریخ:جمعه 13 بهمن 1391-11:58 ق.ظ

با سلام و آرزوی بهترین ها برای شما دانش آموزان خوب و دوست داشتنی کلاس دوم
خودآزمایی درس 11 و 12 را در ادامه ی مطلب ببینید. امیدوارم بعد از امتحانات نوبت اول سرحال تر از همیشه به پیش بروید و خود را برای آزمون نوبت دوم آماده کنید.

تا به حال نظرات متفاوتی از سوی شما مشاهده شد. امیدوارم با دقت بیشتر در رعایت اصولی که خود بهتر بر آن واقفید، در برخورد با دیگران و خصوصا کسانی که احترامشان واجب است به سعادت برسید. بارها گفته ام و بار دگر میگویم که همه ی این رفتارهای ما در واقع تمرینی است برای یک زندگی شرافت مندانه در اجتماعی بزرگتر از مدرسه. امیدوارم در این تمرین سربلند باشید. نظرات شما بسیار برایم سودمند است.
هر پست فقط تا یک هفته امکان نظر دهی خواهد داشت.
هر کس با هر نظری که می دهد خود را بیشتر معرفی می کند. هر کس که به وبلاگ نظر می اندازد حتما نظر بدهد. هر هفته نظرات را بررسی و اسامی افراد در دفتر مخصوصی ثبت می شود. در صورت بیان نظرات ارزشمند و انتقادهای سازنده یقینا تاثیر مثبتی بر کارکرد، نمره و فعالیت مستمر شما خواهد داشت. منتظر بیان نظرات و سخنان با ارزش تان هستم.

 

خودآزمایی درس یازدهم:

 

1)     قطعه، شعری است با مصراع های هم وزن که فقط مصرع های دوم بیت ها هم قافیه اند. موضوع و درون مایه ی قطعه معمولا مسائل اخلاقی ،اجتماعی ، تعلیمی ،حکایت ، مدح ،وصف ،هجو و...می باشد.

2)      انوری در آغاز شاعری «‌خاوری»‌ تخلص می­كرد.

قسمت دوم سؤال: خاقانی كه در آغاز «حقایق» تخلص می­كرد، فروغی بسطامی، غزل سرای معروف قرن سیزدهم كه ابتدا «‌مسكین» تخلص می­كرد.

3)     از مسعود سعد است و به زندان شدن او در قلعه­های سو و دهك و نای اشاره دارد.

 4)  انوری / این مطلب اشاره به مضمون اشعار انوری دارد که فقط مدح پادشاهان و بزرگان، وصف طبیعت و هجو دشمنان و مخالفان است.

---------------------------------------------------------------------------------------

خودآزمایی درس دوازدهم

 

1) شهرت او به تركیب بند مشهوری است با مطلع: ای ار بر سدره شاهراهت/وای قبه عرش تکیه گاهت

موضوع آن در ستایش پیامبر گرامی اسلامی است.

 2) خلاق المعانی یعنی كسی كه به خلق معانی تازه می­پردازد. پ قسمت دوم: كمال­الدین اصفهانی چون وی در خلق و آفرینش معانی تازه دستی توانا داشته، بدین لقب نامیده شده است.  

3) مصادف با دوره­ پرآشوب حمله­ مغول است. سرانجام وی به دست مغولان در سال 635 هجری به قتل رسید.


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خودآزمایی درس سیزدهم

1)  در رساله­ های یزدان شناخت و تمهیدات.

2) سبک نگارش همه ی نامه ها ساده ، بی تکلف و روان است و در عین حال به آیات قرآنی و اشعار پارسی و تازی بسیار استشهاد شده است.

3)  از تفكر ایرانی و حكمت خسروانی مایه ­گرفت.

 4) اثر محمدبن منور ـ سه باب دارد ـ موضوع آن درباره­ گفتار و رفتار و حالات شیخ ابوسعید ابو­الخیر عارف برجسته­ قرن پنجم است.

5) بهترین نمونه ی نثر داستانی فارسی و دارای نثری شیوا، استوار و دلکش است که در آن سرگذشت پهلوانان و عیاران روایت شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic